Ile was było ?

czwartek, 19 lipca 2012

Labrador Retriever - historia.

Ponieważ kocham psy, a zwłaszcza Labradory to blog będzię głównie o nich, ale myślę, że inne rasy też się pojawią.


Historia Rasy Labrador Retriever.

     Labrador retriever pochodzi z Nowej Funlandii (a nie, jak wskazuje jego nazwa, z półwyspu Labrador w Kanadzie). Rozpowszechnił się w XII wieku pod nazwą "pies św. Jana". Labradory szkolone były do wyciągania sieci rybackich z niebezpiecznych, lodowatych wód. Krótka sierść z podszerstkiem była duża zaletą labradora, gdyż po wyjściu z wody na włosach nie tworzyły się bryłki lodu.
     Nazwę labrador wymyślono w 1887 roku. W Anglii labradory zyskały sławę jako doskonałe psy myśliwskie, których jedną z zalet była nieprzemakalna sierść. Później labrador stał się jednym z najbardziej znanych i pożądanych psów do towarzystwa. Nie ma też na świecie psa, który bardziej niż labrador nadawałby się na przewodnika osób niewidomych. Kanadyjska legenda głosi że labradory powstały na skutek skrzyżowania psa z wydrą. Jak wszystkie psy wikingów labrador słynie z miłości do wody. Był cenionym psem rybaków, gdyż pomagał wyciągać sieci i łapał ryby z nich uciekające . Aby historia zatoczyła koło, w XIX wieku rybacy przywieźli kilka sztuk labradorów do kraju Wilhelma Zdobywcy, gdzie szybko zdobyły uznanie i w 100 lat stały się najpopularniejszą rasą na Wyspach Brytyjskich. Przewiezione drugi raz za ocean labradory powtórnie podbiły Amerykę.
Popularność tej rasy wciąż rośnie choć wydaje się to już niemożliwe ze względu na obecną liczbę jej miłośników.Labrador - dogoterapeuta -
 Labrador z krwi i kości nie ma w sobie grama złości.

Przyjacielski, posłuszny i łatwy do wyszkolenia - ze względu na swe cechy pies rasy labrador często jest wykorzystywany w dogoterapii.
Pies najlepszym przyjacielem człowieka, a zwłaszcza - człowieka chorego. W USA dogoterapia to nic nowego. Grupy wolontariuszy ze szkolonymi labradorami odwiedzają tam szpitale, domy opieki, hospicja i inne tego typu placówki już od wielu lat. W Polsce dogoterapia to nadal nowość. Wolontariuszy z psami nie jest wielu, a chętnych na kontakt z psim terapeutą - cała masa.Labrador retriever. 

5 komentarzy:

 1. Kocham po prostu <33
  Aa <3
  Ja chcę go !!

  OdpowiedzUsuń
 2. psiaki sa takie slodkie <3
  aww.
  swietny blog!!
  Dodałam się do obserwatorów i licze na to samo
  my-style-and-design.blogspot.com (mam inny obrazek, ale sobie zobacz ze to jedno konto :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczny piesek, mam zamiar wpadać tu częściej. I mam nadzieję, że ty też wpadniesz na mojego bloga. I zapiszesz się do członków, bo ja tak zrobiłam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Te psy są przepiękne ;))
  Dodaję i liczę na to samo u mnie: http://fashion-by-anita.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam labradora tylko, że czekoladowego ;*
  Zapraszam do mnie na justlife-jurka.blogspot.com i mam nadzieję, że zaobserwujesz mojego bloga. Ja Twojego obserwuję.

  OdpowiedzUsuń