Ile was było ?

środa, 15 sierpnia 2012

Jak wybrać dla siebie idealną rasę psa ?

Idealny pies dla Ciebie !


 Zanim zdecydujesz się go przygarnąć, upewnij się, że jesteś na to gotowy. Musisz liczyć się również z tym, że posiadanie psa wiąże się z pewnymi wydatkami. Jeśli mimo wszystko zdecydowałeś się, gratuluję! Teraz pora wybrać odpowiedniego psa dla ciebie. Zanim dokonasz wyboru musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych czynników. Zastanów się nad swoim stylem życia i zmianami, które byłbyś w stanie wprowadzić. 


1. Wielkość. 


Małe psy wydają się być delikatne i wrażliwe. Przypadkowe nadepnięcie im na łapę, czy też niewłaściwe obchodzenie się z nimi może spowodować poważne uszkodzenia. Ponadto małe psy mogą być bardziej wrażliwe na niskie temperatury, więc musisz zdać sobie sprawę z konieczności ochronyich przed zimnem. Nie zapomnij, że małe psy również wymagają szkolenia. Niektóre psy mogą przyjmować postawę groźnych, aby zrekompensować swoje małe rozmiary. Upewnij się, że jesteś przygotowany na taką możliwość.

Bardzo duże psy potrzebują więcej miejsca, aby mogły swobodnie się poruszać. Psy posiadające długi ogon powinny mieć na tyle miejsca, by móc merdać nim bez obawy uszkodzenia ogona czy przedmiotów w domu. Weź również pod uwagę koszty – im większy pies, tym droższe jest jego utrzymanie (karma, opieka medyczna).2. Aktywność. 


Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z tego, że niektóre psy mają więcej energii, niż inne. Poziom aktywności psa bardzo często zależny jest od rasy, ale nie oznacza to, że podczas jego wyboru mamy kierować się tylko tym. Każdy pies potrzebuje regularnych ćwiczeń, niezależnie od rasy i wielkości, więc upewnij się, że możesz mu to zapewnić. Jeśli wiesz, że nie możesz zobowiązać się do więcej, niż jednego czy dwóch spacerów w ciągu dnia, musisz wybrać psa posiadającego mniej energii, takiego jak Basset. 
Jeśli szukasz psa, który będzie towarzyszył Ci podczas codziennego joggingu, wybierz psa mającego dużo energii, jak Collie. Zapewnij psu odpowiednią ilość ruchu i uwagi. Pies, który nieustannie szczeka, wykonuje podskoki, niszczy twój dom lub w inny sposób próbuje zwrócić na siebie uwagę, najprawdopodobniej potrzebuje więcej ruchu na świeżym powietrzu.3. Pielęgnacja psa 

Wygląd psa ma wiele wspólnego z jego utrzymaniem. Wszystkie psy wymagają podstawowej pielęgnacji, ale niektóre rasy potrzebują więcej uwagi. Jeśli zdecydujesz się na posiadanie psa z długą sierścią, musisz poświęcić mu nieco więcej czasu na codzienne wyczesywanie. Większość psów z krótką, gładką sierścią zrzuca ją samoczynnie, dlatego bądź przygotowany na dodatkowe sprzątanie. Niektóre przyrządy do czesania sierści pomagają ograniczyć jej wypadanie. Należy pamiętać, że psy z długą sierścią są bardziej podatne na infekcję uszu, przez co wymagają częstszego, dokładnego ich czyszczenia. Ponadto psy niektórych ras często się ślinią. Właściciele psów takich ras jak Mastif czy Bloodhound często noszą ze sobą specjalne szmatki, którymi wycierają nadmiar śliny u psa.4. Psy rasowe czy mieszańce ? 

Wielu ludzi z różnych powodów przyciągają konkretne rasy psów. Być może spędzili oni dzieciństwo przy takich psach, czy też naprawdę kochają sposób zachowania i wygląd konkretnych ras. Niektórzy wybierają rasy psów na podstawie tego, co przeczytali, bądź usłyszeli o tych psach. Jeśli więc decydujesz się na psa czystej krwi, upewnij się, czy rzeczywiście tak jest. Ustal czy jesteś gotowy na potencjalne wyzwania, potrzeby psa i problemy zdrowotne. Upewnij się, że pies danej rasy pasuje do twojej rodziny i stylu życia oraz innych psów, które już posiadasz.

Mieszańce mogą stać się wspaniałym dodatkiem do twojego świata. Połączenie dwóch lub więcej ras często może zrównoważyć osobowość psa i cechy fizyczne. Oczekuj nieoczekiwanego, zwłaszcza jeśli decydujesz się na adopcję szczeniaka. Nie ma możliwości dowiedzenia się, jak będzie wyglądał twój pies, gdy dorośnie i nie można przewidzieć czy będzie miał problemy zdrowotne. Jednakże wielu ekspertów uważa, że mieszańce maja mniej problemów ze zdrowiem, niż psy rasowe. Psy takie często są dobroduszne i inteligentne. Przyjmując je do siebie chronimy je przed uśpieniem lub samotnym życiem w schronisku.


5. Podejmij ostateczna decyzję.

Kiedy dojdziesz już do wniosku, że znalazłeś odpowiedniego psa, upewnij się, że jest on zdrowy. Powinien mieć błyszczące oczy, lśniącą sierść i dobry apetyt. Jeśli szczenię lub pies ma szczególne potrzeby, upewnij się, że jesteś na to przygotowany. Należy pamiętać, że psy i szczenięta, które wykazują oznaki agresji będą wymagać dodatkowych szkoleń i twojej uwagi. Musisz zdać sobie sprawę z tego, na co się decydujesz. Z pewnością dla nikogo nie będzie to dobre, jeśli po pewnym czasie oddasz swojego psa hodowcy lub do schroniska. Zanim weźmiesz psa do domu, poproś hodowcę lub jego opiekuna o wszelkie wskazówki. Upewnij się, że dom jest przygotowany na nowego psa. Zabierz psa na wizytę u weterynarza, aby zrobić ogólne badania.3 komentarze:

 1. Fajny blog.
  Przyda mi się- mam Yorka :)
  Bd wpadać.
  Zaobserwujesz mojego ? :
  flusheberry.blogspot.com

  Spodoba Ci się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. mój piesek jest całkowicie stworzony dla mnie .
  Nawet jesteśmy podobne ! hahah
  Mamy takie same cechy i zainteresowania :D i talenty ;3

  agusiaczeq.blogspot.com
  obssserwujemy ?
  Gdy skomentujesz - od razu wchodzę do Ciebie , i się odwdzięczam : )

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post!:)
  Zapraszam do siebie:
  http://pauliiniia.blogspot.com/

  Obserwujemy ?:)

  OdpowiedzUsuń